קטגוריות
Uncategorized

קרטוקונוס וניתוחי קרנית וטיפול בקרטוקונוס

עיווות הדרגתי של קימור הקרנית אשר גורם לטשטוש בחדות הראייה . סיבות לקרטוקונוס : גנטיקה 10% משפחתי ( יש אי הסכמה על סיבה זו ), תנאי סביבה , עדשות מגע , תהליכים שונים לאחר ניתוחי לייזר כגון אקסטזיה בקרנית , מחלות גוף שונות כמו ATOPIC DERMATITIS, סינדרום DOWN, דלקת אביבית ואלרגיות ( עקב לחץ מיכאני מתמיד של פפילות בעפעף וגירוד מתמיד שלהן ), RP- RETINITIS PIGNENTOSA ועוד . ברוב המקרים הסיבה לא ידועה . בקרטוקונוס יש הידקקות מתמדת במהלך השנים . התהליך בדרך כלל דו צדדי , אך מהיר יותר בעין אחת . נפוץ ב 1/800 עד 1/1200 מהאוכלוסיה . בעיקר בעשור השני לחיים . מתחיל בצילינדר לא סדיר בדרך כלל נגד הכלל ( צלינדר בזוית 90 מעלות ) תופעות עקב קרטוקונוס : סינוורים בלילה , דיפלופיה ( כפילות ) חד עינית ,
סימנים קליניים לקרטוקונוס : הרבה צלקות ואירוזיות , טשטוש ראייה , מרשם צלינדרי גבוה ולא יציב , תמונת ' מספריים ' בהחזר אור מפנס רטינוסקופ , פליישר רינג – טבעת משקעים בקרנית , סימן מונסונג – בליטה הקרנית דרך העפעף בהתבוננות חיצונית על עפעף תחתון במבט מטה של הנבדק , קרטומטריה , בדיקת עובי קרנית באמצעות פצימטר וטופוגרפיית קרנית . רוב קימורי הקרנית הם מטה והחוצה . בשלבים מתקדמים Hydrops- הקרנית סופגת נוזלים , מתנפחת וחדות הראייה יורדת מאוד .
שלבי קרטוקונוס F.F.CK, שלב ראשוני , יתכן שאפילו לא קרטוקונוס אלא סתם קרנית עם צלינדר לא סדיר . קיים ויכוח לגבי הגדרה זו . FORM FIRST קרטוקונוס – תמונת הדמייה ראשונית של קרטוקונוס . Early keratoconus- ניתן לראות עיוות קרנית דרך מכשיר ORBSCAN Advane Keraticinus latrogenic keratoconus
טיפול בקרטוקונוס : בעבר היה ניתן לטפל רק דרך משקפיים , עדשות מגע והשתלת קרנית . כיום ניתן גם להוסיף טבעות להשתלה ותהליך של X LINKING. בתהליך טבעות משתמשים במרשם הנמוך ממינוס 4.5 וצלינדר על 1. שלבי הטיפול בקרטוקונוס מהקל אל הכבד :

  • משקפיים
  • עדשות מגע קשות
  • טבעות בקרנית
  • טיפול קרוס לינקינג
  • טיפול קרוס לינקינג יחד עם טבעות
  • טיפול קרוס לינקינג יחד עם PRX
  • השתלת עדשה תוך עינית
  • השתלת קרנית

טיפול קרוס – לינקים CROSS LINKING לקרטוקונוס . טיפול קרוס לינקים הינו טיפול חדשני למדי עבור קרטוקונוס . הטיפול מגביר את הקשרים בין סיבי הקרנית , מונע את התדרדרות הקרטוקונוס ומחזק את הקרנית על ידי הקשחתה פי 2-3. קרוס לינקינג לא מיועד להסרת משקפיים. ניתן לשלב השתלת טבעת אחרי חצי שנה לשיפור המרשם . טיפול CROSS LINKING מבוצע על ידי מכשיר נייד במשך כ 60 דקות . מטפטפים ויטמין A באופן רציף על הקרנית ומקרינים עליה קרינת UV אשר מחזק את סיבי הקרנית . השיטה אינה חדשה ומוכרת כבר 30 שנה אצל רופאי שיניים , אולם השימוש שלה לחיזוק הקרנית קיים זמן קצר בלבד .
השתלת קרנית CORNEAL DRAFT תהליך ניתוחי ותיק בו מבצעים השתלת קרנית מתורם כדי לטפל בקרטוקונוס מתקדם או בקרנית עם פגיעות שונות . בישראל מבצעים כ 350-400 השתלות קרנית בשנה . בעבר היו שתי שיטות עיקריות של השתלת קרנית , שתל שלם או שתל חלקי . כיום השתכללה מאוד השיטה של השתלת שתל חלקי בהתאמה מושלמת בין הקרנית התורמת לקרנית המקבלת . באמצעות חיתוך לייזר מדויק ביותר יוצרים שתל בצורה מסוימת , ובמקביל יוצרים מקום להשתלה הזהה לחלוטין לצורת השתל . את השתל ניתן לחתוך בצורה של פטריה , זיג – זג או TOP HEAD- צורה המזכירה את האות T. השתל מונח בקרנית בצורה מדויקת ובכך מקבלים התאמה מושלמת , פחות סיבוכים , זמן החלמה קצר יותר ויתרונות נוספים .